Umiejętność rozwiązywania konfliktów – kompetencją menedżerską XXI wieku

Już od kilku lat jednymi z najbardziej poszukiwanych kompetencji przyszłości są kompetencje miękkie, zarówno te osobiste, jak i interpersonalne. W raporcie „Future of Skills. Employment in 2030” znalazły się takie obszary, jak:

?Zdolności negocjacyjne i umiejętność rozwiązywania konfliktów, zarządzanie różnicami,
?Rozpoznawanie i zarządzanie emocjami własnymi oraz innych ludzi,
?Uważność na potrzeby innych
?Kompleksowe rozwiązywanie złożonych problemów,
?Umiejętność myślenia analitycznego i innowacyjność,
?Odporność, tolerancja na stres i elastyczność,
?Kreatywność i inicjatywa,
?Aktywne uczenie się,

a także aktywne uczenie się, przywództwo i wpływ społeczny, mentoring i przekazywanie wiedzy.

Co więcej – w ostatnich dwóch latach zauważono aż 900 % wzrost zainteresowania różnorodnymi formami rozwoju osobistego, głownie online. Co za tym idzie możliwość skorzystania z kursów i szkoleń realizowanych przez Internet jest szeroka, jak nigdy dotąd.

Przez ostatnich kilkanaście lat miałam możliwość realizować kilkaset projektów rozwojowych w różnych firmach i przyznaję, że ilość spraw konfliktowych w zespołach rośnie z każdym rokiem, a nawet miesiącem. Sytuacja ekonomiczna, polityczna i społeczna zmienia się bardzo dynamicznie w ostatnich trzech latach, co sprzyja powstawaniu konfliktów, nieporozumień, sporów pomiędzy pracownikami a pracodawcą a przede wszystkim – realnymi trudnościami w zapłacie wynagrodzeń lub regulowaniu faktur z niezależnych przyczyn. To powoduje wzrost napięcia, stres, przyczynia się do zrywania współpracy i niesprzyjającej atmosfery w zespole.

Umiejętność prowadzenia rozmowy w sytuacji kryzysu, zwłaszcza kiedy ujawniają się istotne różnice w postrzeganiu sprawy lub potrzeby jednej ze stron nie mogą zostać zaspokojone – staje się jedną z kluczowych kompetencji budowania silnych, współpracujących zespołów. Coraz częściej menedżerowie sięgają po wiedzę z zakresu rozwiązywania konfliktów, uczestniczą w kursach i mentoringach, aby podnieść swoje kompetencje zarządzania konfliktami. Staje się to nie tylko luksusową formą rozwoju, lecz fundamentalnym elementem programów menedżerskich. W zasadzie powinno być, gdyż w Polsce nad wiele uczelni w swoich programach menedżerskich nie posiada elementu rozwoju kompetencji mediacyjnych. W większości przypadków liderzy poszukują szkoleń z zakresu rozwiązywania konfliktów dopiero po wystąpieniu konfliktu. Jednak bardzo często konflikt ujawniony po dłuższym czasie niesie z sobą koszty (finansowe, relacyjne, a także niekiedy tracimy ważnych dla nas ludzi), a osoba zarządzająca ma ograniczony wpływ na dalszy przebieg sytuacji konfliktowej.

Do zarządzania konfliktami warto podejść strategicznie i rozwijać niezbędne kompetencje w tym obszarze zanim pojawią się sytuacje kryzysowe. Wśród kompetencji mediacyjnych znajdują się: umiejętność głębokiego słuchania, zadawania pytań, analizowania, wyciągania wniosków, zarządzania emocjami własnymi i innych, a także umiejętność szerszego spojrzenia i dostrzegania kontekstu sytuacji. Ponadto ważna jest umiejętność zachowania bezstronności, neutralności wobec przedmiotu sporu, umiejętność zarządzania procesem rozwiązywania konfliktu, umiejętność budowania zaufania, empatia i rozumienie, co doświadczają uczestnicy mediacji. Do tego zestawu kompetencji niezbędna jest bardzo dobra znajomość dynamiki procesu konfliktowego, co w połączeniu z rozwijaniem specyficznych umiejętności stwarza przestrzeń do zarządzania konfliktem w sposób konstruktywny. Jako menedżer w roli mediatora Twoja rola ma specyficzny charakter, gdyż zwykle rozmawiasz z osobami, które znasz. W takiej sytuacji należy odłożyć na bok wszelkie dotychczasowe poglądy na temat uczestników mediacji i przyjrzeć się sytuacji zupełnie „na świeżo”. Unikając osobistych ocen, uprzedzeń, a nawet osobistych doświadczeń z pracownikiem.


Od czego warto zacząć, jeśli chciałbyś/chciałabyś rozwijać kompetencje mediacyjne jako menedżer lub przedsiębiorca? Warto rozpocząć rozwijanie kompetencji niezbędnych w rozwiązywaniu konfliktów od dwutorowego podjęcia: z jednej strony rozwoju kompetencji, a z drugiej strony rozwoju wiedzy. Możesz na przykład skoncentrować się przez najbliższy miesiąc na rozwijaniu umiejętności empatycznego słuchania drugiej osoby bez osądzania, wydawania własnych werdyktów, pochopnego diagnozowania sytuacji. Stopniowo zacznij dodawać do swojego treningu umiejętne zadawanie pytań i uważne wysłuchiwanie co każda ze stron ma do powiedzenia w sprawie. Jednocześnie pogłębiaj wiedzę na temat konfliktów, dowiedz się jakie są fazy konfliktu, kategorie przyczyn, sposoby rozwiązywania konfliktów. Jeśli ten proces wydaje Ci się zbyt obszerny-możesz skorzystać z wartościowego treningu z trenerem lub mentorem. Zapraszam Cię serdecznie do poznania moich szkoleń online oraz programu mentorskiego, w którym osobiście poprowadzę Cię przez proces zarządzania konfliktami.

Rozwój kompetencji to często element noworocznych postanowień. Jednakże warto podejść do tego procesu w sposób świadomy i mądrze zaplanowany, mając u boku osobistego trenera naszych umiejętności, podtrzymującego nasz entuzjazm i zaangażowanie. Jako wieloletnia trenerka rozwoju mam poczucie, że uczestnicy szkoleń są coraz bardziej świadomi, wymagający i nastawieni na coś więcej, niż wiedza szeroko dostępna w Internecie lub w książkach na księgarnianych półkach. Poszukujemy dziś badań potwierdzających teorie, przykładów z życia i biznesu, a przede wszystkim – doświadczenia praktycznego trenera.

Jestem mediatorką, jednak nie wiem czy wiesz, że oprócz mediacji i sesji indywidualnych prowadzę także szkolenia, kursy i treningi mentalne wspierające w rozwoju. Przykładam ogromną wagę do mojego warsztatu i dbam o to, aby dostarczyć uczestnikom maximum wartości w postaci wiedzy niedostępnej wszechobecnie, poznania moich doświadczeń zawodowych, a także przykładów z innych firm lub przeprowadzonych przeze mnie badań, a także osobistej głębokiej refleksji, którą uważam za podstawę dokonywania zmian w swoim życiu.

???Jeśli chciałabyś/chciałbyś poznać mój najnowszy kurs online – zapraszam serdecznie. Rozwój swoich kompetencji możesz rozpocząć od najnowszego szkolenia online na żywo, które odbędzie się w dniach 27-28 grudnia lub skorzystać z kursu online “Zarządzanie konfliktami z elementami mediacji dla menedżerów” bądź indywidualnych sesji mentoringowych, których program jest opracowywany na miarę Twoich potrzeb. 

???Jeśli zechcesz-podziel się ze mną tym, jakiego rodzaju kompetencje chciałabyś, chciałbyś rozwijać??

Patrycja Dorsz vel Drożdż
Mediator, negocjator, trenerka rozwoju

Zdjęcia: Zdjęcie dodane przez Karolina Grabowska: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/ludzie-kobieta-biurko-mezczyzni-7876200/

Obraz autorstwa rawpixel.com</a> na Freepik

Obraz autorstwa senivpetro</a> na Freepik

Obraz autorstwa javi_indy</a> na Freepik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.