Przez ostatnie lata pracy z konfliktami odkryłam sekret relacji, który znacząco przyczynia się do zbudowania silnej i niezależnej pozycji w życiu i biznesie. Otóż w sytuacji konfliktowej niekiedy czujemy się niczym w złotej klatce- uzależnieni od decyzji, woli, zgody lub niezgody drugiej strony. Często to poczucie uzależnienia kształtujemy wyłącznie lub w dużej mierze w przestrzeni emocjonalnej. Gdy z dystansem przyjrzymy się argumentom drugiej strony w konflikcie, bywa, że nie znajdujemy logicznego uzasadnienia stanowiska drugiej strony. Zatem mentalna złota klatka zbudowana ze strachu przed stratą, przed nowym i nieznanym, przed zmianą lub odpowiedzialnością zamyka nam czasami drogę do otwartości na nowe rozwiązania i poszerzenie percepcji konfliktu, które umożliwiłoby nam odnalezienie rozwiązania możliwie najlepiej służące sprawie i satysfakcjonujące wszystkie strony zaangażowane w konflikt.
Co możesz zrobić, aby uwolnić się z poczucia zależności od drugiej osoby lub drugiej strony w sytuacji konfliktowej? Nasz mózg odbiera sytuację konfliktową jako zagrożenie i za wszelką cenę stara się uchronić dotychczas posiadane zasoby lub poszerzyć maksymalnie sferę swojego wpływu na sytuację. Dlatego ważne jest bardzo dobrze przygotowanie do rozmów przy stole negocjacyjnym, aby zbudować i wzmocnić swoją własną osobistą pozycję i mentalne poczucie bezpieczeństwa. Bywa, że kiedy dochodzi do konfliktu jesteśmy pełni obaw i strachu, co powoduje, że całą sytuacji postrzegamy przez perspektywy straty lub obaw o utratę pozycji. Kiedy skoncentrujemy się na tym, co mamy – poszerzamy percepcję konfliktu o nowe zasoby, które kreuje nasz podświadomy mózg. On pozwala nam zobaczyć znacznie więcej, niż świadomy i ograniczony lękami racjonalny sposób myślenia. Jest wiele technik i strategii uruchamiania podświadomych zasobów w sytuacji kryzysu, konfliktu i zagrożenia.
Ważne, abyś nauczył się oddzielać emocje od faktów i prawdy obiektywne od interpretacji lub opinii. Dzięki temu zachowasz wewnętrzny spokój nawet w sytuacji, gdy usłyszysz atakujące komentarze, argumenty godzące w Ciebie lub Twoją firmę lub niezgodę, na którą często reagujemy w pierwszym momencie mechanizmem obronnym. Zadbaj odpowiednie przygotowanie mentalne w postaci umiejętności głębszego spojrzenia w wypowiedź rozmówcy-pamiętaj, że wiele trudnych słów stanowi dla Ciebie źródło ważnych informacji, a niekoniecznie musi przynieść efekt zamierzonej prowokacji. To Ty decydujesz o tym, w jaki sposób interpretujesz, odbierasz i reagujesz na usłyszane komunikaty.
Opracuj kilka planów awaryjnych i rzetelną Batnę, aby nie dać się zwieść kuszącym pozornym argumentom. Zadbaj o sposób, w jaki prowadzisz negocjacje. Umiejętnie zadawaj pytania i aktywnie słuchaj. Bądź uważny na to, co dzieje się z Tobą i w przestrzeni dialogu ze wszystkimi osobami zaangażowanymi w sprawę. To kilka sposobów na to, aby wyzwolić się ze złotej klatki sytuacji konfliktowej.
Na moich szkoleniach pokazuję więcej praktycznych sposobów na to, w jaki sposób przygotować się i dobrze poprowadzić rozmowę w konflikcie. Chętnie dzielę się swoimi sekretami i doświadczeniem zdobytym podczas negocjacji i mediacji na przestrzeni ostatnich kilku lat. Podczas warsztatów stacjonarnych masz możliwość przetrenować pod moim okiem wszystkie poznawane umiejętności, aby móc je natychmiast zastosować w praktyce.
Jeśli chcesz poznać więcej sekretów kreatywnego i konstruktywnego rozwiązywania konfliktów – zapraszam Cię na mój fanpage oraz na moje kursy on-line i warsztaty stacjonarne. Najbliższy warsztat stacjonarny już 28-29 lutego we Wrocławiu. zapraszam do zarezerwowania swojego miejsca tutaj.
Zdjęcia pochodzą z: Designed by katemangostar / Freepik, Designed by Bearfotos / Freepik
Merytorycznie nie skomentuje, bo sie nie znam, natomiast proszę o ciut większy kontrast, bo sam musiałem przeklejać tekst do worda , bo ciężko czytać , a tekst ciekawy