Umiejętność odpuszczania

Podczas moich szkoleń z zakresu zarządzania konfliktami opowiadam niekiedy uczestnikom pewną historię o afrykańskich małpkach, które tak bardzo uwielbiają orzechy, że dają się złapać w pułapkę tubylcom i zostać schwytane. Tubylcy wiedząc o tym, ze zwinne afrykańskie małpki nie odpuszczą sobie schrupania pysznych orzeszków przygotowują specjalną pułapkę na drzewach, z której zwierzęta mogą się uwolnić jedynie wówczas, gdy wypuszczą orzeszek z dłoni Małpki jednak zachłannie trzymają w pięści orzech przez co bez trudu udaje się złapać.
Sytuacja konfliktowa bywa postrzegana przez nasz mózg jako zagrożenie dlatego za wszelką cenę chcemy ochronić swoje zasoby. W sytuacji kryzysowej nasz mózg koncentruje się na ochronie tego, co posiadamy lub na tym, aby w możliwie największej mierze zyskać. Układ przywspółczulny rzadko kieruje się w tej sytuacji rozsądkiem – raczej uruchamia mechanizmy atawistyczne, które mają utrzymać status quo, co ma nam zapewnić (pozorne) poczucie bezpieczeństwa. Potrzeba poczucia bezpieczeństwa skłania nas do zaborczej ochrony własnego stanowiska, nawet, jeśli dotychczasowe strategie nam już nie służą. Dlatego jesteśmy skłonni do zaciekłej walki, a nawet ataku na drugą stronę w konflikcie, często broniąc nieaktualnych już argumentów. W wielu sytuacjach konfliktowych warto przeanalizować dokładnie sytuację i otworzyć się na to,c o niesie konflikt. Zwykle jest bowiem źródłem wielu ważnych informacji o Twojej firmie, relacjach z klientami, o Twoim zarządzaniu lub atmosferze panującej w organizacji. Otwartość w sytuacji konfliktu wymaga pokory i odwagi, aby spojrzeć prawdzie w oczy. Jednak to najlepsza z możliwych strategii zarządzania sytuacjami konfliktowymi.
W sytuacji spornej druga strona bardzo często szybko rozpoznaje na czym Ci naprawdę zależy. Jeśli nie potrafisz podejść z dystansem do swoich oczekiwań i otworzyć się na to, co niesie sytuacja konfliktowa – możesz bardzo łatwo paść ofiarą własnych pragnień. Zapatrzony w jedną najważniejszą dla siebie rzecz możesz nie dostrzec zagrożeń, ryzyka lub dodatkowych korzyści płynących z bardziej elastycznego podejścia do własnych oczekiwań.
Być może myślisz sobie – “To nie takie proste!” albo “Nie chcę odpuszczać i dawać za wygraną!”. Odpowiednie przygotowanie mentalne i podejście do sytuacji konfliktowej pozwoli Ci swobodnie podejść do przedmiotu sporu, być uważnym na nowe fakty lub okoliczności, które wbrew pozorom, szybciej mogą Cię przybliżyć do celu niż kurczowe trzymanie się swoich racji.
Jeśli chcesz pogłębić umiejętność zarządzania sytuacji konfliktowymi, własnymi emocjami i prowadzeniem efektywnej komunikacji w sytuacjach spornych-zapraszam Cię na moje warsztaty i webinary.
Najbliższe szkolenie już w lutym. Zapraszam do zapoznania się z programem szkolenia tutaj
Źródła zdjęć: www.freepik.com>Designed by Freepik
www.freepik.com>Designed by yanalya_Freepik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.